Naoliw zawiasy

Pastor Senior Zdzisław Józefowicz
5 marca 2021
Prosto z Biblii

„Synowie moi, nie bądźcie teraz niedbali, bo wybrał was Pan, abyście stali w Jego obecności, abyście byli dla Niego sługami do Jego rozporządzenia i składali Mu ofiary kadzielne” (2 Krn 29,11) /BT/.

Wydaje się, że w nowoczesnym społeczeństwie jesteśmy zniewoleni kalendarzem i zegarami.
Potrzebujemy ponumerowanych dni i godzin, byśmy nie sądzili, że mamy nieograniczony czas. Gdy tylko coś się przedłuża, już jesteśmy niecierpliwi, bo nie wiemy co dalej. W przeszłości twórcy map nie dysponując tak nowoczesną techniką jak teraz, mogli tworzyć mapy na podstawie tego, jak daleko dotarli oni, czy podróżnicy. Poza punktem, w którym nie byli, mogli na mapie napisać: „a dalej mogą być smoki”. Dalej było nieznane.
Często czujemy się jak twórcy map, tylko tyle wiemy ile już przeżyliśmy, a dalej wszystko zakryte.
„A wszyscy Ateńczycy i zamieszkali tam cudzoziemcy na nic innego nie mieli tyle czasu, co na opowiadanie lub słuchanie ostatnich nowin” (Dz 17,21).

Nowość nadal fascynuje.
Ciśnienie do nowości jest na początku roku bardzo duże również w sprawach duchowych. Mamy nadzieję na nowe doświadczenia duchowe, nowe poruszenie i wiele spraw zamykających się w słowie „nowe”. Co nowego pastor zaproponuje, jaką myśl przewodnią na rok, może na miesiąc? Nie wszystko będzie inne, ale nowe, bo dopiero będzie. Nie dajmy się jednak ponieść pragnieniu, tylko nowości, chociaż nie wątpię, że będą. Nie wszystko, co stare pozostanie za nami i tylko nowe przed nami.

Nie da się zastąpić wartości starego złota, hałdą nowego żużlu.
Chociaż nie ma istotnej różnicy między dniem a dniem, to wiemy, że jakiś etap życia jest zamknięty i przewracamy następną kartkę naszego życia. Nie możemy żyć bez jakiegoś planowania, gdyż mogłoby okazać się, że na końcu drogi zobaczylibyśmy napis „ślepa uliczka”.
Zwykle jest za nami jakaś przeszłość, a w Jezusie przyszłość jest nasza. Chcielibyśmy wejrzeć w tę przyszłość odrobinkę, może jak przez dziurkę od klucza. Zadaję sobie pytanie, co Bóg chciałby powiedzieć mnie, jak poprowadzić, czego mam oczekiwać?
W ostatnich latach słyszę powtarzające się zdanie, że potrzebujemy zielonoświątkowej tożsamości, charyzmatycznych przejawów i dobrze byłoby jakoś do nich dojść. Jednym z możliwych rozwiązań tu i ówdzie podejmowanych jest próba ręcznego sterowania, wzbudzania przeżyć po naszemu, lub zmiany na poziomie organizacyjnym. Gdy o tym myślałem, Bóg pokazał mi słowo, które jest jakąś inspiracją.
„Hiskiasz objął władzę królewską, mając dwadzieścia pięć lat, panował zaś w Jeruzalemie dwadzieścia dziewięć lat.
On to w pierwszym roku swojego panowania, w pierwszym miesiącu kazał otworzyć bramy świątyni Pańskiej i naprawić je” (2Krn 29,1.3).
Czyżby to była odpowiedź na potrzeby, które mamy w sercach? Może w tym miejscu obracają się na zawiasach drzwi naszych serc?

Nie bądźcie teraz niedbali.
Tak, to jest wskazówka, chcesz przeżyć, nowych rzeczy, nie bądź niedbały w drodze za Panem. Kiedy kościół miał się rozwijać, wzrastać, zdobywać Azję i Europę potrzebował ludzi oddanych, gotowych do służby. Kiedy były problemy nie mówili: „tu nie ma”. Stanęli w Bożej obecności – ONI I BÓG.
Zmiany przychodzą poprzez dwa kanały: Bóg i człowiek. Hiskiasz nie był niedbałym – zależało mu i zrobił wszystko, co od niego zależało. Chcesz przeżyć charyzmatycznych, to musisz naoliwić zawiasy drzwi swojego serca. Pierwsze co zrobił Hiskiasz, kazał naprawić drzwi świątyni. Może nie obracały się prawidłowo, może nieprzesmarowane oliwą były otwarte i wszystko mogło wejść bez ograniczeń. Nie masz, bo drzwi twoje zacięły się, naoliw je. Może zamknięte są zbyt długo, a gdy je otwierasz, tylko skrzypią – „nie ma”, „nie ma” – a gdzie oliwa?
Dlaczego nie widzimy kościoła, który jest dynamiczny dzisiaj? Bo drzwi się zacinają, nie pracują prawidłowo na zawiasach. 8 dni zabrało oczyszczenie na zewnątrz i 8 wewnątrz. Potrzebowali zmian i podjęli się dzieła. Ten tekst pokazuje, że nie tylko wewnątrz musi być oczyszczona świątynia, ale i na zewnątrz. Nie tylko święte życie w zborze, ale i na zewnątrz, inaczej oznacza, że zawias jest zacięty, zardzewiały, niedziałający. Bóg wybrał Ciebie, byś stał przed Nim, służył przed Nim, byś nie był niedbałym. Czy to opisuje Ciebie?

DUCH ŚW. I MY
Kościół był dynamiczny, bo te dwa źródła się nie zacinały. Duch Św. chyba nie, a MY? To, co zrobił Hiskiasz, nie było tylko jego pomysłem, on miał potrójne potwierdzenie:
„Kazał też stawić się w świątyni Pańskiej Lewitom z cymbałami, lutniami i cytrami  według nakazu Dawida, jasnowidza królewskiego Gada oraz proroka Natana,  gdyż od Pana pochodził ten nakaz za pośrednictwem jego proroków” (w.25).
Bóg może użyć Ciebie, byś był (-a) aktywny (-a) w rozwoju zboru. Pan miał ludzi do dyspozycji. Czy ma Ciebie?
To jest moja wizja: DUCH ŚW. I MY. Bóg dał nam możliwości i warunki, nie bądźmy niedbali w służbie.

Zamierzam zrobić przymierze z Panem, dołączysz do mnie? Będę w jego Słowie, codziennie moje bramy będą otwarte dla Niego, znajdę czas, by wyczyścić Świątynię swego serca, Jego ofiara będzie świeża dla mnie codziennie.

styczeń 2010

Werset Dnia

Przystąpmy więc z ufnością do tronu łaski, abyśmy dostąpili miłosierdzia i znaleźli łaskę ku pomocy w stosownej chwili.

NAJNOWSZE WPISY

  • CZERWIEC
  • MAJ
NASZA UFNOŚĆ

Autor

Pastor Senior
Zdzisław Józefowicz

Subskrybuj

Powiązane Posty

Szczęśliwego Nowego Roku

Szczęśliwego Nowego Roku

 „Chwalcie imię Pana, bo wzniosłe jest Jego imię, Jego majestat ponad ziemią i niebem!” (Ps 148,13).   Mamy zwyczaj składania życzeń na koniec roku: „Szczęśliwego Nowego Roku”.   Wielu ludzi myśli o szczęściu jako ciągłej, nieprzerwanej pomyślności albo przyjemności....

czytaj dalej
Boża matematyka

Boża matematyka

„Naucz nas liczyć dni nasze, abyśmy zyskali mądre serce” (Ps 90,12).   Jest naszym przywilejem żegnać Stary Rok i oczekiwać Nowego. Zawsze w takiej chwili przebiegamy myślami przez dni, tygodnie, miesiące, które minęły, by uświadomić sobie, jak wiele Bóg darował nam...

czytaj dalej
NARODZENIE W JEDNYM WIERSZU

NARODZENIE W JEDNYM WIERSZU

„A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego, chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca, pełne łaski i prawdy” (Jan 1.14). Świąteczny czas jest jak pójście do ulubionej restauracji i konsumpcji przy szwedzkim stole. Wybieramy z każdej potrawy...

czytaj dalej