Poselstwo pustego grobu

Pastor Senior Zdzisław Józefowicz
5 kwietnia 2023
Prosto z Biblii

On zaś powiedział do nich: Nie dziwcie się! Szukacie ukrzyżowanego Jezusa z Nazaretu? Zmartwychwstał! Nie ma Go tu! Oto miejsce, gdzie Go położono” (Mr 16,6).

Myślę, że zdarzyło się nam widzieć stary opuszczony dom. Być może drzwi były wyrwane, może zwisały na jednym zawiasie, zniszczony dach, martwe pustką okna bez szyb, wokół chwasty, zarośla? Co mówi taki opuszczony dom?

Jeśli zatrzymalibyśmy się, moglibyśmy usłyszeć głosy i dźwięki minionych pokoleń, które spędzały w nim czas, a teraz tylko echo odbijające się od pustych ścian – cicha pustka. Co się zdarzyło, że dom, który zapewne tętnił życiem, stał się smutnym, ponurym grobowcem? Taki dom przemawia – pustką ruiny.

Jest w Izraelu pusty grób. Co może powiedzieć nam tragicznego lub tryumfalnego? Co się zdarzyło, że zaglądamy do niego? Jakie jest świadectwo pustego grobu dzisiaj?

Dla wielu trzy dni po ukrzyżowaniu Jezusa przeszły jak wieczność. Wyobrażam sobie, że ptaki dla nich nie śpiewały, słońce nie świeciło, a życie gdzieś uciekało.

Przez trzy dni wszystkie demony piekła radowały się, że odniosły wielkie zwycięstwo.

Przez trzy dni, żydowscy liderzy pogratulowali sobie z okazji ich wspaniałego planu.

Kiedy gasło Światło świata, ciemność miała wrażenie tryumfu.

Trzeciego dnia, Bóg Ojciec powiedział do aniołów w niebie, „wyprowadźcie Go!” Kiedy stopy aniołów uderzyły o ziemię, kamień potoczył się, a On powstał, by już nigdy nie umrzeć!

Groby są dla zmarłych, ale co zrobić z pustym grobem Jezusa?

Szukacie ukrzyżowanego Jezusa z Nazaretu? Zmartwychwstał!”

Szukać nadziei w grobowcu to dosyć osobliwe, a jednak. Zmartwychwstanie jest jednym z najlepiej zarejestrowanych faktów historii? Jest więcej dowodów na udokumentowany pusty grób niż na to, że żył Szekspir.

Zmartwychwstanie jest faktem.

Potwierdzone poza licznymi spotkaniami przez 40 dni i objawieniem na wyspie Patmos, które miał apostoł Jan.

Gdy Go zobaczyłem, padłem Mu do stóp jak martwy. Ale On położył na mnie swoją prawą rękę i powiedział: Nie bój się, Ja jestem Pierwszy i Ostatni — i Żywy. Byłem martwy, lecz teraz żyję na wieki wieków” (Obj 1,17-18).

Obojętnie jak wiele teorii lub spekulacji ludzie wymyślą, Jezus jest zmartwychwstały. Tak mówi Biblia, a pusty grób jest jedyną odpowiedzią, która ma sens.

W naszych czasach naukowcy mają nadzieję, że badania genetyczne przyniosą odpowiedź na nieśmiertelność, ale tak się nigdy nie stanie.

Postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem sąd” (Hbr 9,27).

Jednak od wieków pusty grób ogłasza triumfalną odpowiedź śmiertelnemu dylematowi człowieka. Chrystus przyszedł, poniósł śmierć za nas i został złożony w grobie, ale… trzeciego dnia odpowiedział na wszystkie pytania człowieka o nieśmiertelność.

Jak pusty grób, przemawia do naszego świata chaosu, anarchii i zła?

Epitafium na pewnym nagrobku brzmi: „Zatrzymaj się człowieku: jaki jesteś teraz, taki byłem. Jaki teraz jestem, taki wkrótce będziesz, więc przygotuj się, by pójść za mną”.

Ktoś dopisał: „pójść za tobą, nie zadowoli mnie, aż dowiem się, którą drogą poszedłeś”.

Jak zatem przemawia Jezus z pustego grobu?

Maria Magdalena chciała jeszcze raz spojrzeć na grób, być przez chwilę jeszcze sam na sam ze swym bólem. To takie ludzkie przedłużyć tę chwilę rozstania. Może jeszcze mieć nadzieję i jakie rozczarowanie – grób jest pusty.

Maria Magdalena nie otrzymała tego, co chciała. Bóg dał jej zmartwychwstałego Jezusa, a nie martwego.

Wiadomość, którą musimy usłyszeć dzisiaj, brzmi: Bóg nie tylko widzi nas, ale kocha i wie, czego potrzebujemy.

Objawieniem mocy Boga – jest pusty grób.

Śmierć i Piekło nie mają żadnego zwycięstwa – mamy nadzieję i wiarę, ponieważ Bóg wzbudził Jezusa z martwych.

Na drodze do Emaus rozmawiają uczniowie, ich nadzieja była nadal w grobie.

Bywa, że doświadczenia życiowe skłaniają nas do decyzji – wrócę do „Emaus”, tam będzie łatwiej żyć, wiele możliwości. Dopadają nas zmartwienia i frustracje, marzymy o doskonałym życiu i rozczarowujemy się, nie możemy pozbierać kawałków rozbitego życia. „Spodziewaliśmy się”.

„Emaus” nie jest naszym miejscem. Wróć do Jerozolimy, a serce zacznie bić nowym rytmem.

Nie zawsze Bóg wysyła wielką rybę, gdy odchodzimy do swego Emaus, ale zawsze wysyła Zmartwychwstałego.

Pojawił się Jezus między uczniami i powiedział: „Pokój wam”. Przywitał ich tak jak za dawnych czasów, „Shalom”, jakby nic się nie stało. Pokój od Boga jest czymś więcej niż tylko „nastrojem duszy”, chwilowym uniesieniem. Pokój przynosi nowy stan, nową sytuację, odprężenie.

Pokój to nie zaprzestanie wrogości, gorącej lub zimnej wojny. Chrystus stanął między Bogiem a upadłym człowiekiem: „pokój mój daję wam”. Jeśli masz pokój z Bogiem, obdzielisz nim też otoczenie. Musisz znać Tego, który jest naszym pokojem.

Oto zapowiedź nowej jakości życia. To jest wiadomość z pustego grobu!

Bywa, że dopadają nas wątpliwości, jak Tomasza. Tomasz, zwany „niewiernym” z powodu tego doświadczenia, słyszy słowa zaproszenia. Strach i lęk wypełniają powietrze tamtego miejsca i przychodzi Jezus. Jezus nie szuka naszych niepowodzeń. On je zna. On wziął je na Krzyż. On szuka naszych serc w miłości i przebaczeniu. Jego blizny przypominają, że Bóg jest z nami we wszystkich sytuacjach. Blizny są też potrzebne.

Podczas trzeciego spotkania z uczniami Jezus zadaje trzy słynne pytania Piotrowi. Jezus chciał, by Piotr wiedział, że został przywrócony! On nie mówi o wstydzie i winie. On przywraca życie! A potem jest nakaz misyjny „czyńcie uczniami”. To jest misja, nauczyć innych tego, czego my zostaliśmy nauczeni. To jest misja dla wszystkich chrześcijan, by ogłosić dobrą nowinę zwycięstwa Chrystusa.

Wielkanoc to nie tylko jeden dzień wspomnień.

Wielkanoc to nie tylko święto, to sposób życia.

JEGO śmierć bez JEGO zmartwychwstania jest bez znaczenia.

Grób jest pusty, On zmartwychwstał, nie ma Go tam. Można zaprzeczać, że grób jest pusty, ale to nie sprawi, że zmartwychwstanie jest mniej prawdziwe.

Nasz Jezus żyje – zmartwychwstał, mamy to co daje żywy Jezus – życie – religijny świat ma to, co daje martwe bóstwo – śmierć.

Zmartwychwstanie się nie zdewaluowało.

Rockowa opera „Jesus Christ Super star”, którą przed wielu laty świat muzyki był zafascynowany, kończy się w momencie, gdy Jezus jest w grobie. Pominięto najważniejsze przesłanie Jezusa, śmierć nie była Jego końcem. On zmartwychwstał.

Najmocniejszą stroną chrześcijaństwa jest wieść o zmartwychwstaniu, a bez niej byłoby ono tylko kolejną mitologią.

Zmartwychwstanie Jezusa nie jest przeszłością, nie jest przyszłością, to jest obecna rzeczywistość.

Jezusa szukacie Nazareńskiego, ukrzyżowanego; wstał z martwych…”

Autor

Pastor Senior
Zdzisław Józefowicz

Poselstwo pustego grobu

Powiązane Posty

Szczęśliwego Nowego Roku

Szczęśliwego Nowego Roku

 „Chwalcie imię Pana, bo wzniosłe jest Jego imię, Jego majestat ponad ziemią i niebem!” (Ps 148,13).   Mamy zwyczaj składania życzeń na koniec roku: „Szczęśliwego Nowego Roku”.   Wielu ludzi myśli o szczęściu jako ciągłej, nieprzerwanej pomyślności albo przyjemności....

czytaj dalej
Boża matematyka

Boża matematyka

„Naucz nas liczyć dni nasze, abyśmy zyskali mądre serce” (Ps 90,12).   Jest naszym przywilejem żegnać Stary Rok i oczekiwać Nowego. Zawsze w takiej chwili przebiegamy myślami przez dni, tygodnie, miesiące, które minęły, by uświadomić sobie, jak wiele Bóg darował nam...

czytaj dalej
NARODZENIE W JEDNYM WIERSZU

NARODZENIE W JEDNYM WIERSZU

„A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego, chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca, pełne łaski i prawdy” (Jan 1.14). Świąteczny czas jest jak pójście do ulubionej restauracji i konsumpcji przy szwedzkim stole. Wybieramy z każdej potrawy...

czytaj dalej