NARODZENIE DLA…

Pastor Senior Zdzisław Józefowicz
6 stycznia 2023
Prosto z Biblii

Gdy Jezus urodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, do Jerozolimy przybyli mędrcy ze Wschodu i pytali: Gdzie jest nowo narodzony król Żydów?” (Mt 2,1-2).

  W wizycie mędrców ze Wschodu wspominamy wydarzenie historyczne. Na Dalekim Wschodzie, gdzie ludzie umieją rozróżniać różne konstelacje gwiazd, mędrcy dostrzegli zjawisko, które ich zaintrygowało i skłoniło, bez względu na trudności, do podjęcia dalekiej trudnej podróży. Ci uczeni, zapewne astrolodzy, byli przekonani w stu procentach, że mają do czynienia z epokowym wydarzeniem, dlatego postanowili poszukać nowo narodzonego króla. Wyruszyli jak kiedyś Abraham, wybierając za cel podróży, stolicę państwa żydowskiego Jerozolimę.

  Wszystko, co wiemy o mędrcach, zapisane jest w Ew. Mateusza. Niektórzy przypuszczają, że byli następcami chaldejskich mędrców, nad którymi Daniel był ustanowiony nadzorcą. 

  Stwierdzenie „Trzej Królowie” nie ma historycznej i biblijnej spójności. Mateusz nie wskazuje, ilu królów przybyło. W rzeczywistości Mateusz nazywa ich „mędrcami” nie królami. Mędrcy byli astrologami, filozofami, naukowcami, matematykami. Byli ekspertami prawnymi. Jednym z ich głównych obowiązków było wskazywanie, kto zostanie królem w Persji. Kreowali królów, ale nie byli królami. Nie ma wątpliwości, że było ich więcej niż trzech, ale tradycja „trzech” ustaliła się wokół ilości darów, jakie pozostawili. Trzy prezenty i trzech mędrców.

  Tekst mówi nam o jakichś mądrych ludziach – Mędrcach – Magach. Poszukiwanie zajęło im wiele czasu, przebyli długą drogę, ale byli zdeterminowani, to było coś więcej niż intelektualna ciekawość.

Nie wiemy, jak tę pewność uzyskali? Niewątpliwie jednak wiedza i mądrość pozwoliły im rozpoznać czas i niezwykłość sytuacji. Odkrycie umotywowało ich, by odszukać dziecko.

  Mogli zrobić notatkę o swym spostrzeżeniu w ich dziennikach, zarejestrować to dla potomności, ale chcieli zobaczyć tego króla, którego gwiazdę zaobserwowali. Stali się ludźmi misji. Misji pełnej nadziei. Spodziewali się, oczekiwali i poszukiwali. Byli tak pewni swej nadziei, że zabrali z sobą też prezenty dla tego poszukiwanego króla.

  Mędrcy byli gotowi przetestować swą wiarę w działaniu. Ryzyko, jakie podjęli, dało „pracę” ich wierze.

  Dlaczego jacyś ludzie z Dalekiego Wschodu przybyli do Jerozolimy poszukując dziecka? Kim był, dlaczego był tak ważny?

  Mędrcy ze zdziwieniem stwierdzili, że w Jerozolimie nikt nie zwrócił uwagi na gwiazdę, ani nikt nie był zorientowany co do narodzenia jakiegoś króla. Mędrcy wprawili Heroda w wielkie zaniepokojenie. Despotyczny i obawiający się o swoją władzę Herod podejrzewa spisek. Reakcja była drastyczna. Despota wydaje wyrok uśmiercenia chłopców do lat dwóch.

  Na podstawie ogłoszonego wyroku przez Heroda należy przypuszczać, że Jezus mógł mieć już rok lub nieco więcej. Mędrcy odnaleźli rodzinę w domu, a nie w grocie.

  Mędrcy odkryli dziecko, które było królem. Ktoś z kim się spotkali, był Bogiem. Byli świadkami największego wydarzenia w historii ludzkości. Było to spełnienie ich podróży. Oddali pokłon królowi i złożyli dary. Ile etapów poprzedziło ten fakt, zanim nastąpiła kulminacja?

  Im nie wystarczyła wiedza. Potrzebowali spotkać Mesjasza. Nic na skróty. Nie tylko notatka w kronikach, ale osobiste spotkanie. Ich serce doświadczyło tego dziwnego rozgrzania miłości do Boga. Chyba można tylko je porównać do miłości od pierwszego wejrzenia.

  Narodziny Jezusa wywołały różne stany emocjonalne takie jak: trwoga, bojaźń, chwała. Posłuszeństwo mędrców zagwarantowało tej rodzinie warunki do przetrwania na obczyźnie w Egipcie. Posłuszeństwo Józefa zagwarantowało bezpieczeństwo dziecku. Posłuszeństwo Marii w opuszczeniu kraju było gwarancją zachowania życia. Łańcuch ludzi posłusznych to bardzo ważna uwaga.

  Wizyta Mędrców ze Wschodu nie ma biblijnego uzasadnienia, by umieszczać ich w panteonie świętych oraz oferować specjalny dzień świąteczny.

  Nie możemy nigdy stracić powodu, dlaczego Jezus się narodził?

  Jest radością należeć do świata, w którym brzmi Dobra Nowina: „narodził się wam Zbawiciel”. Nie królowie, mędrcy, ale Zbawiciel.

Autor

Pastor Senior
Zdzisław Józefowicz

Powiązane Posty

Szczęśliwego Nowego Roku

Szczęśliwego Nowego Roku

 „Chwalcie imię Pana, bo wzniosłe jest Jego imię, Jego majestat ponad ziemią i niebem!” (Ps 148,13).   Mamy zwyczaj składania życzeń na koniec roku: „Szczęśliwego Nowego Roku”.   Wielu ludzi myśli o szczęściu jako ciągłej, nieprzerwanej pomyślności albo przyjemności....

czytaj dalej
Boża matematyka

Boża matematyka

„Naucz nas liczyć dni nasze, abyśmy zyskali mądre serce” (Ps 90,12).   Jest naszym przywilejem żegnać Stary Rok i oczekiwać Nowego. Zawsze w takiej chwili przebiegamy myślami przez dni, tygodnie, miesiące, które minęły, by uświadomić sobie, jak wiele Bóg darował nam...

czytaj dalej
NARODZENIE W JEDNYM WIERSZU

NARODZENIE W JEDNYM WIERSZU

„A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego, chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca, pełne łaski i prawdy” (Jan 1.14). Świąteczny czas jest jak pójście do ulubionej restauracji i konsumpcji przy szwedzkim stole. Wybieramy z każdej potrawy...

czytaj dalej